Preskočiť na obsah

Pavol Bartok OM5BP – SK

Dňa 19. marca 2017 po krátkej hospitalizácii zomrel vo veku 84 rokov náš priateľ a člen Rádioklubu KAPA – OM3KAP Pavel Bartók OM5BP (ex OK3CCV, OK3CLK). 

 

 

Pavol OM5BP
Pavol OM5BP

Paľko sa narodil 25. 2. 1933 v Obeckove, ale takmer celý život prežil v Partizánskom. Tu absolvoval Baťovu školu práce so zameraním na strojársku výrobu. Pracoval ako konštruktér strojárskych zariadení v bývalom ZDA, podieľal sa na konštrukcii stožiarov v rádioklube OM3KAP a profesionálne pomohol a zabezpečil výrobu každému, kto potreboval konštrukciu pre antény, rotátory, vozíky. Jeho unikátne konštrukcie pevných a otočných častí stožiarov využívame v klube dodnes. Bol členom SZR, OTC a VRK.

Okrem amatérskych  konštrukcií navrhol a vyrobil  špeciálnu otočnú, odsúvateľnú  kopulu v miestnej hvezdárni, otočné systémy pre ďalekohľady, mostovú konštrukciu pre peších cez rieku Nitricu a mnoho ďalších užitočných zariadení v meste. V  rokoch 1988-1992 pracoval ako expert v Mongolsku pri výstavbe obuvníckeho závodu. Pavel bol výborný telegrafista, účastník M-ČSR v rýchlotelegrafii v rokoch 1956-1965. Perzekúcia ho neobišla ani po roku 1968. Nedal sa však odradiť, cvičil brancov a počúval na pásmach na vlastnoručne vyrobených prijímačoch. Podarilo sa mu získať opäť vlastnú značku OK3CLK.

V rádioklube OM3KAP, ale aj v ranných krúžkoch, nám bude chýbať  a prosíme tých,  ktorí ste Pavla poznali, aby ste mu venovali tichú spomienku. Sám si neželal poslednú rozlúčku  a dcéry  to rešpektujú a zabezpečili jeho kremáciu.

Česť jeho pamiatke !

zľava: OM5RM, OM3PA, Pavol OM5BP
s kamarátmi na stretnutí Drozdovo 2011

2 názory na “Pavol Bartok OM5BP – SK”

  1. „Ó em päť božena peter“ pravidelne zaburácalo v reproduktore stanice, z ktorej mladí začínajúci operátori robili prvé spojenia z rádiokrúžku OM3KAP v budove Gymnázia PE.
    Paľko, býval si neďaleko. Často si spravil spojenie a potom si nás prišiel aj osobne navštíviť. Ďakujeme za všetky stretnutia, rady a povzbudenia. Budeš nám chýbať.

Komentáre sú uzavreté.