Preskočiť na obsah

YOTA – Youngsters on the Air

yota-logoKoncom minulého roka sa objavila ponuka Slovenského zväzu rádioamatérov zúčastniť sa mesiaca aktivity mladých rádioamatérov – Youngsters On The Air. V závere roka 2013 sme teda požiadali o zaradenie do programu, aby si aj naši chlapci mohli schuti zavysielať.
V nedeľu 29.12 a v pondelok 30.12.2013 sme pripravili dve pracoviská. Z pracoviska súťažného tímu rádioklubu KAPA v Návojovciach vysielala pod dozorom skúsených operátorov dvojica gymnazistov z Partizánskeho Lukáš Belianský (15r.) a Miloš Kubica (15r.). Za dva dni spravili spoločne 380 spojení do 49 krajín sveta. V Bánoviciach nad Bebravou sme využili domáce pracovisko Ľuba Martišku, odkiaľ pracovali mladí rádioamatéri Adam Martiška, OM4AKA a Marek Borik, OM4ASB. Tí spolu spravili 220 spojení do 33 krajín.

Spočiatku to bolo (najmä u začiatočníkov) náročné, no postupne sa neidentifikovateľné zvuky z reproduktora rádiostanice menili na zrozumiteľné slová. Operátori z celého sveta trpezlivo volali a dali tak chalanom možnosť zažiť prívaly spojení, aké bývajú vo svetových rádioamatérskych pretekoch. Samozrejme, celá komunikácia prebieha v angličtine, výnimkou sú spojenia so slovenskými a českými stanicami, ale využiť sa dá aj nemčina, ruština, španielčina, trochu menej taliančina a francúzština.

Prípravy na tohtoročnú aktivitu začali už v septembri. V priestoroch Gymnázia Partizánske sa každý štvrtok popoludní stretávajú záujemcovia o rádioamatérsku prevádzku. Postupne získavali vedomosti z prevádzky a techniky, pomocou rádiostanice nadväzovali spojenia so slovenskými a českými operátormi. V týchto dňoch už šestica Partizánčanov zažíva na vlastnej koži ostrú prevádzku v programe YOTA 2014. Tréma v hlase sa vytratila po pár spojeniach a pri vysielačke je tlačenia a „bitka“ o mikrofón.

Za posledné roky klub vychoval veľa mladých rádioamatérov, ktorí svoje skúsenosti z rádioamatérskeho krúžku uplatnili aj pri výbere vysokej školy a ďalšieho zamestnania. Preto veľmi radi medzi nami privítame aj ďalších chlapcov a dievčatá, ale aj starších záujemcov o rádioamatérske vysielanie.