Preskočiť na obsah

VKV poľný deň

logo_om7m_contactPrvý júlový víkend je v rádioamatérskom svete spojený s VKV/UKV pretekom III. subregionál, ktorý je však známejší pod názvom Poľný deň.  Na Slovensku sa ho zúčastňuje asi 100 staníc a rádioklub KAPA – OM3KAP tento rok nechýbal. Zvolili sme tradičnú kótu Vtáčnik (1346 m n.m.) v lokátore JN98HP.Na kótu nevedie žiadna spevnená cesta, tak sa všetok materiál vynáša na chrbtoch a v rukách. Už v piatok večer pred pretekom vyniseli „šerpovia“ prvú časť nákladu. V sobotu ráno v ešte väčšej zostave sme na kopec dopravili ostatné potrebné vybavenie. Stany, spacáky, karimatky, potraviny, samozrejme rádio, PA, TRV, káble, antény, stožiar a ostatné drobnosti. Opäť sme boli atrakciou pre turistov, ktorí sa čudovali, ako sme tam všetko vyniesli, čo ideme robiť a kam sa dovoláme.
Okolo poludnia bolo všetko pripravené na postavenie stožiara.

K rádiu sa ako prvé dostávajú deti zúčastňujúce sa Poľného dňa mládeže. Osem-deväť roční Števko a Natálka spolu spravili 54 QSO so snahou obhájiť prvé miesto z miulého a predminulého roka. Kontest odbehli za pomoci Števa OM5AA, Ľuba OM5ZW a Petra OM3PA. Technika fungovala bez problémov.

polny-den-om3kap-2014

Po hodinovej pauze sa začal hlavný pretek. Súťaž rozbiehal Peter OM3PA, no už po 10-tich QSO hlásil poruchu. Nefungoval ani RX ani TX. Milanovia OM3FW a OM2KI po rýchlej kontrole zistili poškodený transvertor. Náhradný však ostal na chate a bolo preň treba ísť. To zapríčinilo viac ako 4-hodinový výpadok v úvode pretekov. Práve v tom čase začalo poriadne pršať, hoci meteorógovia hlásili pre celé Slovensko krásne počasie s minimálnymi prehánkami.

radar-jn98hp

Okolo 20. hodiny SELČ sa podarilo vymeniť a nastaviť druhý transvertor tak, aby fungoval. Milan OM2KI si sadol k rádiu a za 1,5 hodiny na výzvu spravil cca 200 QSO. Milana striedal Martin OM4MM. Stále sa nám darilo ísť na výzvu a tak doháňať 4-hodinový deficit. Potom však z ničoho nič ostal prijímač hluchý. Nepočuli sme ani silné susedné stanice. Po chvíli bolo všetko v poriadku, no chyba sa začala opakovať. Pravdepodobne jedno z relátok sa prehrialo a ostávalo prilepené. Nedarilo sa dokončiť začaté spojenia, čo nás aj protistanice znervózňovalo. Až do jednej po polnoci sa Martin snažil vyzobať na SSB čo sa dalo. Vtedy sa však objavilo silné QRM v celej šírke pásma od istej OM stanice vysielajúcej CW, takže slabé signály boli zaručene premazané.

Preto Milan OM3FW prešiel na CW a začal s výzvou. Ako rýchlo začal, tak aj skončil – relátko sa „prilepilo“ a Milan ledva spravil spojenie s OM6A, vzdialenou od nás 53 km. Vypol stanicu aj centrálu a Vtáčnik sa ponoril do tmy a ticha.

Vychádzajúce slnko zobudilo Martina. Hľadaním po pásme ulovil ešte 34 QSO a po kolektívnom rozhodnutí, že to nemá zmysel, sme o pol desiatej definitívne skončili. Ostalo zbaliť pracovisko, upratať a spoločnými silami opäť všetko zniesť dolu k chate.

polny-den-om7m-2014

Na záver chceme poďakovať všetkým, ktorí nás zavolali a ospravedlniť sa tým, s ktorými sme spojenie nedokončili. O rok to, snáď, bude lepšie!