Preskočiť na obsah

OK/OM DX contest 2020

Od roku 2017 sa pravidelne zúčastňujem aprílovej SSB časti OK/OM DX kontestu. A hoci termín vyšiel presne na Veľkonočný víkend, nevynechal som ani tento rok.

Setup bol pripravený už od marcového CQ WPX, ktorého som sa tiež zúčastnil v kategórii SO(A)AB/HP, takže ostalo natiahnuť beverage RX antény na W/VE a JA/AS.

Začal som veľkým pileupom na 20m, kde volali najmä EU stanice, ale potešili aj volania z NA, SA , AS, aj OC. Neskôr začali prevládať stanice z W a VE. ZA 4 hodiny som mal v logu 475 QSO. Po preladení na 40m sa situácia opakovala – najprv veľa staníc z EU, ale potom volalo mnoho staníc z Ázie: YB, YC, 9M, UA9.

3x 4el YAGI (20m) , 2el YAGI (80m)

RX beverage ant (320m long, beam 315° – W/VE)

Okolo 18.00z sa na chvíľu otvorili podmienky pre severnú aj južnú Ameriku na 20m. Keď som videl veľa spotov na 80m, preladil som sa tam. Okamžite sa strhol „hon na líšku“, volali desiatky stovky staníc z celého sveta. Dokonca mi prišlo niekoľko mailov so žiadosťou o spojenie. Trvalo to 90 min, potom šialenstvo opadlo a nastal čas pozbierať násobiče, ktoré nezavolali mňa.

Na 160m som hneď na začiatku zistil, že jedna anténa je „hluchá“, chybu som nehľadal, vypol som daný smer a pozbieral, čo sa na pásme dalo a až do 00:00z som striedal 40m a 80m.

Kamaráti z OM7M ma počas celého preteku monitorovali a sledovali, či nespím. Niektorí priamo na pásme (OM5ZW, OM3PA, OM4AZF, OM5AA), niektorí cez WhatsApp (Miro OM5RW).

Sunrise in OM7M:

Ráno o 03:00z som pokračoval na 80m, staníc bolo očividne menej, tak som stihol odfotiť aj východ Slnka, hi Podmienky boli ešte horšie ako v sobotu, veľmi časté a silné QSB pri DX staniciach.  Dopoludnie sa nieslo v znamení častého prelaďovania medzi 40m / 20m / 15m a pokusne aj 10m, ale zistil som, že stožiar s 3x6el Yagi sa nedá otočiť a ostal nepoužiteľný otočený na sever. Práve na tomto pásme pozbieral veľa bodov môj častý súper v tomto konteste – Rudo OK2ZA. Bol silným súperom a veľkou motiváciou pre mňa.

Skončil som s takýmto skóre:

Po konteste sme sa všetci stretli v klube. Ja som rýchlo zbalil oba beveráky, a potom sme spoločne zložili 6el Yagi pre 20m zo stožiara. čaká ju zmena dizajnu na 5el.

Pekný víkend s HAM rádiom.