V termíne 9.-10.4.2016 12.00-12.00 GMT sa konal ďalší ročník OK-OM SSB Contestu, ktorého sa zúčastnili aj slovenské mladé nádeje kontestingu pod značkou OM7M zo súťažného QTH OM3KAP/OM7M.
Zúčastnení operátori: Braňo OM1AFY, Martin OM6AFY, Dominik OM6ADN, Adam OM4AKA, Miloš OM4AHA, Lukáš OM3KAP. Braňo s Martinom dorazili už v piatok odpoludnia, v sobotu dopoludnia potom zvyšok tímu. Pred samotným začiatkom preteku chalani absolvovali školenie ohľadom logovacieho programu, ovládanie tcvr a antén a tiež sa urobila porada s následným rozpisom pile-up a mult pracoviska.
Pretek začal s dobrým pile-upom a QSO pekne pribúdali. Horšie to bolo na násobičovom pracovisku, kde po cca 2 hodinách nebolo čo robiť, keďže aktivita protistaníc bola slabá. Zostávalo len poctivo prelaďovať pásma a hladať násobiče, poprípade presvedčiť protistanicu, aby nám dala poradové číslo aj keď nešla pretek 🙂 Najvýdatnejšími pásmami boli 20 a 40m. Ostatné pásma boli o poznanie slabšie, pričom asi najhoršie vychádzalo 10m, keďže podmienky šírenia boli veľmi zlé.
Neskutočný pile-up sa strhol pred polnocou nášho času na 20m, kedy sa v DX-clustri objavil spot s našou frekvenciou, avšak skomolenou značkou HM7M. Nastal neuveriteľný povyk staníc z USA, keďže prefix HM patrí pod P5. Živo si viem prestaviť, ako po celom svete začali DX-manom vyzváňať alarmy nastavené v logovacích programoch 🙂 Následne sa v DX-clustroch rozbehla vojna spotov, kde stanice krížom krážom po svete oznamovali, že na danej frekvencii je OM7M a nie stanica z P5. Toľko spotov nemala značka OM7M snáď ešte v žiadnom preteku (CQ WW DX Contesty nevynímajúc). Naši mladí operátori tak mali možnosť zažiť naozaj masívny pile-up. Po polnoci, keď sa zavrelo pásmo 20m sme sa preladili na 40m. Až do rána sme mali veľmi čistú frekvenciu a stanice hlavne z USA a Južnej Ameriky pekne pribúdali. V nedeľu dopoludnia už to však bolo trápenie až do konca preteku. Pomáhalo len rýchle striedanie pásiem s dodržaním 10 minútového pravidla. Násobičové pracovisko bolo tiež dobre obsadené a toto úsilie prinášalo ďalšie mults.
Konečný výsledok je 1504 qso a 1,77 mil. bodov
Ako lektori a dohľad boli počas preteku prítomní Peter OM3PA a Miro OM5RW. Z ich pohľadu sa všetci operátori neuveriteľne zlepšili a od polovice preteku už nebolo v podstate potrebné na nich dohliadať, všetko stíhali sami. Pomohla aj zdravá rivalita medzi chalanmi a operátorské zručnosti sa vyrovnávali. Myslím, že to bol skvelý víkend a za seba môžem povedať, že sme si užili kopu zábavy.
Zároveň sa chcem poďakovať všetkým zúčastneným mladým operátorom a tiež tým, čo pomohli túto akciu uskutočniť:
SZR – za podporu a spoluorganizovanie
Peter OM3PA – príprava a dohľad počas celej akcie
Martin OM4MM – organizácia pred kontestom a logistika
Lubo OM5ZW – PC sieť a konfigurácia logovacieho programu
Braňo OM2FY – zabezpečenie dopravy, pitného režimu lektorov a dohľad nad mládežníkmi piatok/sobota
Rodičom a príbuzným za dovoz chalanov zo vzdialenejších kútov Slovenska.
Zostáva mi len dúfať, že sa akcia páčila aj zúčastneným operátorom a že sa uvidíme pri ďalšej podobnej akcii už v máji na CQ-M Conteste. Zároveň pozývam ďalších záujemcov, aby sa prihlásili a mohli tak zažiť kontesting z jedného z najlepších QTH tohto druhu v Európe.
73s, Miro OM5RW